Den, kdy zemřela legenda

8. prosince 2013 v 23:15 | Ela |  Music

Dnes je to přesně 33 let, od doby, kdy zemřel John Lennon, jeden z nejlepších umělců, co znám. V tomhle článku nebudu psát o jeho životě a tvorbě - byl to skvělý muzikant a i přes překážky, které mu život přichystal, dokázala nemalých úspěchů. Ale o tom dnes nechci psát, chci napsat o posledních dnech, spíše posledních hodinách této ohromující rockové legendy a o jeho smrti. A musím říct, že je to pro mě opravdu těžké, psát o jeho posledních chvílích. Zemřel když mu bylo pouhých čtyřicet, měl ženu a dvě děti. Myslím, že jsem si ho oblíbila proto, že zemřel přibližně ve stejném věku jako můj táta, tomu bylo devětatřicet. Ze stejného důvodu tíhnu i k Edgaru Allonovi Poeovi, také zemřel okolo čtyřicítky. Nevím proč, ale prostě to tak je. Tyhle řádky píšu pomalu se slzami v očích, ale musím to napsat, uleví se mi.

Goodbye John

Dne 7. prosince byl John ve studiu Record Plant, aby pracoval na své další nahrávce. Album Double Fantasy sice bylo na pultech už měsíc, ale John ve studiu spolupracoval s Yoko na nahrávce Milk and Honey, ketrá vyšla v roce 1984. Toho dne si půjčil od Thoma Panunzia sadu kytarových strun. Byl ve studiu Walking on Thin Ice, kterou Yoko vydala v roce 1981.
Když odcházel ze studia, setkal se s Panunziem, který ho poprosil o autogram pro přítele Karla. John to ale popletl a do věnování připsal i poděkování za půjčené struny. Tohle věnování se vydražilo za 154 tisíc dolarů, tedy skoro tři milióny korun. Lennon ze studia odešel kolem desáté hodiny večer a vydal se ke svému bytu v rezidenci Dakota, tam už na něj ale čekal Mark David Chapman.


Život Marka Chapmana byl plný zvratů. Narodil se vv Texasu a trpěl vzácnou formou autismu. Jako mladík prožil drogové období, trpěl různýmy obcesemi, navštěvoval psychiatra, poté se dal na víru. Pracoval v křesťanském sdružení YMCA a údajně byl oblíbený mezi dětmi. Od roku 1977 žil v Honolulu, někdy v této době prý začala uvažovat o sebevraždě a začal být přímo posedlý knihou Davida Sallingera - Kdo, chytá v žitě. Tato knížka je o dospívajícím Holdenu Caufieldovi a jeho odporu k duchovně vyprázdněnému světu. Román mu byl velmi blízký a dokonce ho držel ve chvíli, kdy zastřelil Lennona, ve vazbě si ho pročítal. Tuhle knížku jsem nedávno četla a líbila se mi, nemůžu pochopit, jak někomu mohla pomoci k tak hrůznému činu.
Chapman uvedl, že vraždu Lennona začal plánovat o tři měsíce dříve, když ho zahlédl na obalu desky Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band: "Když jsem uviděl jeho tvář, všechno zapadlo do sebe, objevilo se řešení pro můj problém, že jsem zmatený a cítím se jako nula. A já si řekl: Nebylo by to něco, kdybych ho zabil? Stal bych se slavným, byl bych někým, a ne ničím." Do New Yorku se vypravil již v září 1980, tehdy se ale zabít Lennona ještě neodvážil, a tak se znovu vrátil dva dny před vraždou.

Osudný den si koupil zmiňovaný Sallingerův román a odešel k Dakotě, nedaleko Central Parku. Celé odpoledne potom postával s ostatními fanoušky před vchodem a kolem páte hodiny mu Lennon dokonce podepsal album Double Fantasy. Mezi muži proběhla krátká zdvořilostní konverzace. Tento okamžik vyfotografoval Paul Goresh a jeho fotka patří k nejslavnějším svého druhu.

(2) Te apuesto +5, que mas de diez de estas imágenes no viste.. - Taringa!

Z nahrávacího studia se Lennon domů vrátil kolem 22:50. Chapman byl stále na místě, a když Lennon vstupoval do domu, pětkrát na něj vystřelil. Čtyři kulkyJohna zasáhly, jedna z nich přetnula krční tepnu, což zapříčinilo ztrátu asi osmdesáti procent krve. Lennon jetště udělal pár korků k schodišti, pak se zhroutil. Jeho poslední slova údajně byla: ,,Střelili mě!". Chapman zůstal na místě až do příjezdu policie. Johna rychle odvezli do nemocnice, ale ztráta krve byla obrovská. Za mrtvého byl prohlášen ve 23:15.

Na přání Yoko Ono se pohřeb nekonal, zato 14. prosince držely za Lennona po celém světě miliony lidí deset minut ticha.
Chapman byl v červnu 1981 shledán vinným z vraždy druhého stupně a odsouzen k doživotí ve státní věznici Atticas s možností požádat po dvaceti letech o prominutí zbytku trestu. Všechny žádosti ale byly zamítnuty. Jedním z dalších motivů, proč zabil Johna, byl prý i Lennonův výrok, že Beatles jsou větší než Ježíš. Znova vyvolal rozruch tvrzením, že kromě Lennona plánoval zabít i herečku Elizabeth Taylorovou, Paula McCartneyho a další. Na otázku, proč si vybral Lennona, odpověděl, že to bylo nejsnazší.

PETIT'S BLOG
 


Komentáře

1 Hope Hope | Web | 9. prosince 2013 v 22:03 | Reagovat

To je smutnej článek :(
Moc nevím co ti k tomu říct, asi budu doufat, že se po tom článku cítíš líp, jak jsi psala. Je mi to líto...

Myslím, že ten poslední obrázek je fakt pravdivej. Neumřel úplně, lidi na něj stále myslí a pořád se na něj vzpomíná. V našich srdích žije dál!

2 Ela Ela | Web | 9. prosince 2013 v 22:07 | Reagovat

Přesně! John Lennon: 1940 - ∞ :) ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama