Můj úkol na angličtinu aneb Andy Warhol

7. dubna 2014 v 21:35 | Ela |  I am writing
Andy Warhol creating his Andy Warhol

Minulý týden nám naše angličtinářka udělila dobrovolný domácí úkol. Obvykle se do takovýchto věcí nezapojuji, ale když šlo o vypracování práce, nebo o pohovoření o našem oblíbeném umělci nemohla jsem odolat. Chvíli jsem ale přemýšlela nad tím, koho zvolím. Mám ráda Vam Gogha, Da Vinciho, SalvadoraDálího, Friedu Kahlo, Jacksona Pollocka, Gauguina, Muncha a další... nakonec jsem ale vybrala pop-artového umělce Andyo Warhola, protože mě prostě zaujal (navíc Van Gogha mi vyoukla kamarádka). Takže jsem se rozhodla o svou práci s vámi podělit a ve zkratce ji sem česky přepsat.

Andy Warhol se narodil 6. srpna 1928 v Pittsburgu. Jako dítě se několikrát nervově zhroutil. Stal se hypochodrem a jeho strah z doktorů a nemocnic se začal rzvíjet. Hodně času trávil upoután na své posteli, a tak kreslil, poslouchal rádio a sbíral obrázky filmových hvězd, kterými si zdobil stěny okolo postele. Když mu bylo třináct let, jeho otec zemřel při automobilové nehodě.
Warhol dokončil svá studia na Schenley High School a šel studovat komerční designovou tvorbu na Carnegieho technologický institut. v roce 1949 se přestěhoval do New Yorku a začal pracoval jako ilustrátor časopisů a designér reklamních materiálů.
V šedesátých letech se stal jedním z nejúspěšnějších amerických umělců své doby. Začal malovat populární americké produkty jako Campbellovu polévku. Dále se věnoval tvorbě portrétů známých osobností jako byla Marilyn Monroe, Elvis Presley, Muhammad Ali nebo Elizabeth Taylor.
Založil umělecké studio Továrnu (,,The Factory"), které bylo zázemí spustě hudebníkům, spisovatelům a umělcům.

Já osobně mám ráda Sunday Morning, I'm Waiting for the Man nebo Heroin.

Andy Warhol byl úzce spjatý s americkou rockovou kapelou The Velvet Underground. Byl jejich manažerem a produkoval jejich první album The Velvet Underground & Nico. Navrhl také obálku pro toto album, výrazný žlutý banán s nápisem ,,Peel Slowly and See" (pomalu oloupejte a uvidíte). Dále navrhoval obálky pro anglickou skupinu Rolling Stones. Osobně se znal například s Bobem Dylanem nebo Johnem Lennonem.
Warhol zemřel ve spánku na následky operace žlučníku dne 22. února 1987 v New Yorku.

<3
 


Komentáře

1 holkyhrajouhry holkyhrajouhry | Web | 7. dubna 2014 v 21:45 | Reagovat

blog máš krásná Warhola jsem nikdy nemusela a to jsem studovala uměleckou průmyslovku

2 Hope Hope | Web | 8. dubna 2014 v 14:54 | Reagovat

Haha kterej rebel ti vyfoukl van Gogha 3:) Ó to jsem byla já! :D
Ta písnička je dobrá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama